Üldise kõne alaarenguga laste kooli ettevalmistusrühma integreeritud avatud tunni kokkuvõte. Teema: "Mina ja mu pere

Õppetunni kokkuvõte ettevalmistusrühmas "Minu pere"

Eesmärgid:
- laiendada laste ettekujutusi perekonnast kui koos elavatest inimestest, selgitada mõisteid "perekond", "sugulased";
- kujundada elementaarseid ideid peresidemete kohta. - kasvatada armastust ja austust lähedaste vastu.
Tunni käik:
Kasvataja : Tere pärastlõunast, kallid vaatajad! Alustame oma programmi "Minu perekond" ja mina olen selle saatejuht Jekaterina Nikolaevna. Täna on meie stuudios saate külalised ja osalejad Togliatti linna lasteaia "Song" ettevalmistusrühma lapsed.
Poisid, ma tahan teile rääkida loo lapsest, kes elas üksi. Ja see algas nii: "Elas kord poiss, kes oli üksi — üksildane maailmas. (väljapanekul on poisi kujuke)
Aga kas juhtub nii, et inimesel pole üldse kedagi? Kuidas sa arvad?
Noh, siis muudame muinasjuttu ja noh, meie kangelasel on imelised, armastavad sugulased! Kelle me poisi kõrvale paneme? (Paluge lastel pereliikmed kujukeste peale panna.)
Kuidas, poisid, saab ühe sõnaga nimetada kalleid koos elavaid inimesi? (Perekond.)
Räägime, poisid, perest, lähedastest. Mis on perekond?
(Laste vastused.) Need on inimesed, kes elavad koos ja armastavad üksteist, hoolitsevad üksteise eest, aitavad üksteist. Ja ka, poisid, kõiki pereliikmeid nimetatakse sugulasteks. Sõna "perekond" tähendab "üks suur perekond". Sugulased on vennad, õed, emad, isad, vanavanemad.

Kasvataja : Ja nüüd mäng. Kes on üleliigne?
Didaktiline mäng "Neljas lisa".
* Ema, naaber, vanaema, õde.
* Vanaema, tüdruksõber, õde, ema.
* Õde, müüja, vanaema, vend.
* Koristaja, vend, isa, vanaisa.
* Vanaisa, isa, autojuht, isa.
Miks on inimesel vaja perekonda? (Olla armastatud, haletsetud, kiidetud, õpetatud elama.)
Kuidas peaksid inimesed peres üksteisega suhtlema? (Saage sõpru, armastage, austage, hoolitsege, kaitske.)
Kui head kaaslased te olete, teate perekonnast ja sugulastest kõike! Mängime natuke!?
Mäng "Nimeta, kellel on kellele"
Millised on poisi ja tema ema suhted? (Poeg)
Milline on tüdruku suhe isaga? (Tütar)
Ja vanaema jaoks, kes on poiss? (lapselaps)

Koolitaja: Hästi tehtud!
Kollektiivne rakendus
Kasvataja ... Vaata, nüüd on meie poisil pere, paneme selle pere ilusasse majja, kus nad elavad õnnelikult!
Nüüd, poisid, võite ka oma majad linale kleepida ja meil on linn, meie armastatud linn Togliatti, kus elab palju perekondi, nad külastavad üksteist, õnnitlevad ja toetavad.
Minge laua juurde, siin on maja detailid, need tuleb paberile kleepida nii, et saaksite ilusa maja. Kõigepealt otsi üles alus, siis katus, aknad ja uksed, kleebi kõik kindlas järjekorras ja hoolikalt.
Hästi! Nüüd mängime natuke.

Harjutus "Seemnepuust"
Poisid, nüüd hakkame mängima mängu "Seemnest puuni".
Mina olen Aednik, kes hoolitseb seemne eest, ja igaüks teist on seeme.
Muudad väikeseks seemneks, kortsud, kahaned tükiks, katad pea kätega. Mina, Aednik, töötlen seemneid väga hoolikalt, kastan veega (silitades pead, keha).
Sooja kevadpäikesega hakkab seeme kasvama (lapsed tõusevad).
Tema lehed avanevad (käed sirutuvad üles), kasvab vars (keha on välja sirutatud), ilmuvad pungadega oksad (käed laiali, sõrmed suruvad rusikasse) ja saabub hetk, mil pungad puhkevad (sõrmed tõmbuvad järsult lahti), ja võrsest saab ilus puu.
Suvi tuleb, puu kasvab ilusamaks, imetleb ennast, naeratab puudele - naabrid, puudutab oma lehti puid - naabrid, aednik.
Poisid, vaadake, meie aias on avatud joonistuste näitus "Minu perekond". Tule vaata, kas sinu joonised on siin? Kes tahab oma perekonnast rääkida?
Lapsed räägivad oma perest.
Tunni kokkuvõte : Poisid, meenutagem, mida uut te täna õppisite? (Lapsed seisavad ringis, õpetaja võtab palli.) Muljete vahetus.
Tunni aeg on läbi saanud. Ja ma tahan soovida, et kõigil oleks tugev perekond

Tunni "Sõbralik pere" kokkuvõte (ettevalmistusrühm)

Tarkvara sisu. Üldistada ja süstematiseerida laste arusaamu perekonnast (inimesed, kes elavad koos, armastavad üksteist, hoolitsevad üksteise eest). Laiendage ideid perekonna esivanemate juurte kohta; intensiivistada kognitiivset huvi perekonna, lähedaste vastu; kasvatada soovi hoolitseda lähedaste eest, arendada uhkust oma perekonna üle.

Materjal. Nukk Dunno; näitus "Minu perekond" – fotod õpilaste pereliikmetest, nende lemmikteemadest; käsitöömaterjal (värviline paber, käärid, liim, looduslik materjal jne).

Eeltöö. Näituse "Minu perekond" loomine. Vestlused: "Minu vanemate elukutsed", "Kuidas me puhkame", "Tunnen end hästi, kui ...", "Meie lemmikloomad" jne. Perekonna kohta käivate vanasõnade õppimine. Joonistus teemal "Minu perekond". Kunstnike perekonnateemaliste maalide reproduktsioonide uurimine; perealbumid.

Tunni käik

Õpetaja hääldab vanasõna ja kutsub lapsi ära arvama, mida see ütleb: "See on lähestikku, aga lahus on igav."

Lapsed. See vanasõna räägib perekonnast.

Kasvataja. Õige. Täna räägime perekonnast. Mis on perekond? (Laste vastused.) Kutsusin Dunno meile külla. (Näitab nukku.) Ta tahab väga näha meie näitust "Minu perekond". Rääkige talle oma peredest.

Lapsed (valikuline) lähenevad oma pereliikmete fotodele, räägivad, keda neil on kujutatud, kus perekond pildistati jne.

Ei tea. Poisid, ma märkasin, et kui te oma seemnetest rääkisite, naeratasite kõik. Miks? (Me armastame oma peres kõiki. Tore on meenutada päeva, mil kõik koos pildistati jne)

Kasvataja. Kas sa armastad kõiki võrdselt või on peres keegi, keda armastad rohkem kui teisi? Kes tahab meile sellest inimesest rääkida? Mis ta on? (Laste lood – valikuline.) Nüüd näidake ja rääkige Dunnole oma pereliikmete lemmikesemetest, mille te kaasa tõite. (Laste lood.) Peres teevad vanemad ja lapsed üksteist kuidagi õnnelikuks. Millega sinu arvates lapsed oma vanemaid õnnelikuks teevad? (See, et nad kasvavad suureks, õpivad midagi uut, püüavad aidata täiskasvanuid jne) Ja kuidas vanemad oma lapsi õnnelikuks teevad? (Need, kes neist hoolivad, armastavad, kaitsevad jne.) Nüüd laotage laiali pereliikmete fotod kõige väiksemast vanimani.

Lapsed panevad fotosid, õpetaja küsib neilt küsimusi:

- Kes on teie pere vanim?

- Kes on noorim?

- Kes on kellele ema?

- Kes on kelle poeg?

- Kes sa oled ema jaoks?

- Vanaemale?

- Venna jaoks?

- Ja kes peres võib olla vanaisast vanem? (Laste vastused.) Kasvataja. Kunagi oli vanaisa ise laps ja ka temal olid vanemad, kes armastasid ja hoolisid temast sama palju kui sinu vanemad sinust. Siis kasvas poiss suureks ja tal olid poeg ja tütar - teie tulevane isa või ema. Ja siis sa sündisid ja su vanaisa vanematest said sinu vanavanaisa ja vanavanaema. See on ka teie pere; võib-olla pole nad teie kõrval, kuid andsid teile oma armastuse edasi teie vanaisa, isa või ema kaudu. Vanaisa ja vanaema oleks rahul, kui saaksite teada, millised olid nende vanemad, mida nad tegid, kuidas nad elasid. Küsige neilt selle kohta. Siis räägi meile.

Ei tea. Hea, et teil kõigil on pered. Olete maailma kõige õnnelikumad lapsed, sest teie peredes armastavad kõik üksteist ja elavad õnnelikult koos.

Kasvataja. Perekonda on austatud iidsetest aegadest peale. Rahvas on perekonna kohta palju vanasõnu kokku pannud. Pidagem neid meeles.

Lapsed. Päikese käes on soe, emal hea. Ei ole kallimat sõpra kui kallis ema. Kuld ja hõbe ei vanane, isal ja emal pole väärtust. Kogu pere on koos – ja hing on paigas.

Kasvataja. Mida tahaksite oma perele soovida? (Laste vastused.)

Ei tea. Mulle nii meeldis, kuidas te oma peredest rääkisite, et ma tõesti tahtsin ühele teist külaliseks külla tulla.

Kasvataja. Poisid, kas soovite kutsuda Dunno oma perele külla?

Ei tea. Hea meelega külastan kõiki poisse kordamööda. Ja täna tahaksin Andrey perega tuttavaks saada, sest ta rääkis nii huvitavalt ja üksikasjalikult kõigist oma sugulastest.

Kasvataja. Ja nüüd kutsun teid üles tegema kingitusi, mis rõõmustavad kõiki teie pereliikmeid. Materjali meisterdamiseks saate oma maitse järgi ise valida.

Lapsed teevad kingitusi.

Sihtmärk: kasvatada tänutunnet ja armastust oma pere vastu.

Ülesanded:

- konkretiseerida esialgseid ettekujutusi erinevast soost inimeste erinevatest sotsiaalsetest funktsioonidest perekonnas (poiss - poeg, vend, isa, onu, vanaisa; tüdruk - tütar, õde, ema, tädi, vanaema);

- tuua lapsed mõistma armastuse, hoolimise ja austuse avaldumist pereliikmete, sugulaste vastu;

- soodustada omandatud teadmiste iseseisvat rakendamist mängus, kõnetegevuses.

Varustus: helisalvestis laulust "Su maja katuse all" (muusika J. Antonov, sõnad M. Pljatskovski), näitus "Põlvupuu", mis esitleb rühma laste sugupuude makette, mis on tehtud koos lapsevanemad, lauatrükis mäng "Üksinda kodus", laste perepildialbumid "Minu sugulased", didaktiline mäng "Kellel kellele on?", helipleier.

Tunni käik

Kasvataja... Poisid, teie vanematega ühiselt koostatud ajalehtedes rääkisite nii huvitavalt olulistest ja huvitavatest sündmustest, mis teie peres juhtusid, käitumisreeglitest, sellest, mida teie peres hinnatakse. Kõik meie konkursil osalenud pered avaldasid ühist soovi: jätkata ajalehevõistlust, kus tuleb rääkida oma sugulastest, sellest, millistes peresuhetes nad on. Ja et teie ajalehed oleksid huvitavad, teen täna ettepaneku pidada meeles kõike, mida teate pereliikmete üksteisega suhtlemise kohta. Mis on kodu, perekond?

Lapsed. Perekonnas armastavad kõik üksteist, hoolivad, rõõmustavad kohtumise üle, teevad koos majapidamistöid ja lõõgastuvad.

Kasvataja... Õige! Kodu, pere – koht, kus inimene tunneb end kaitstuna, vajalikuna, armastatuna. Heas sõbralikus peres on igal inimesel omad kohustused, kõik aitavad üksteist ja armastavad üksteist. Ega asjata ei öelda rahvas: "Pole vaja aaret, kui perekonnas valitseb harmoonia", "Tehis perekond on kõige õnnelikum." Mis on kaashääliku perekond?

Lapsed. Sellises peres armastavad kõik üksteist, aitavad, hoolitsevad üksteise eest.

Kasvataja. Täpselt nii, see on perekond, kus kõik elavad harmoonias. Kõik – nii vanad kui ka noored – tunnevad kõigi teiste pereliikmete armastust ja toetust, tunnevad turvatunnet, ei kõhkle oma tundeid avalikult väljendamast, soovides ja on kindlad, et teda mõistetakse.

Õpetaja kutsub vaatama näitust Tõupuu, kus esitletakse koos vanematega tehtud sugupuu laste makette.

Perekond, lähedased inimesed, kodu on kõige kallim, mis inimesel on. Proovige sõna "perekond" hääldada järgmiselt: "seitse I". Mida see teie arvates tähendab? See tähendab, et kõik pereliikmed on sarnased. Tegelikult vaadake oma perekonda lähemalt! Milline neist sa välja näed?

Lapsed vastavad.

Tanya naeratus meenutab ema naeratust, Mishi kõnnak on nagu isal, Nina silmavärv on sama, mis tema vanaemal, Andrey näoovaal ja mutt on nagu vanaisa oma. Muidugi olete nagu oma vennad ja õed. Kuid sarnasus ei avaldu ainult välimuses, palju iseloomuomadusi pärisite oma vanematelt ja vanavanematelt. Kelle moodi sa iseloomult oled?

Lapsed vastavad.

Perekond saab alguse armastusest mehe ja naise vahel. Täiskasvanud inimesed, olles kohtunud ja üksteisesse armunud, abielluvad, abielluvad, mängivad pulma. Kuidas neid enne pulmi kutsutakse?

Lapsed... Pruut ja peigmees.

Kasvataja... Kuidas neid pärast pulmi kutsutakse?

Lapsed. Mees ja naine.

Kasvataja... Poisid, mis on pulmad?

Lapsed... See on puhkus, kus pruut ja peigmees on ilusates kleitides, külalised õnnitlevad neid, kingivad lilli ja kingitusi.

Kasvataja. Jah, poisid, pulmad on komme, tänu millele inimesed seovad oma saatused igaveseks, loovad oma perekonnad. Pulmapäeval vahetavad pruutpaar armastuse ja truuduse märgiks sõrmused, pane selga eriline pulmakleit. See päev on kahe inimese ühise elu algus ja paljudes peredes tähistatakse seda igal aastal. Miks sa arvad, miks inimesed loovad pere?

Lapsed. Koos olla, üksteist aidata.

Kasvataja.Õige! Koos elada, üksteist aidata, lapsi kasvatada ja õpetada. Lapse kõige lähedasemad inimesed on tema vanemad. Ja vanemate jaoks on lapsed kogu elu mõte ja rõõm! Mida rohkem lapsi on perel, seda rikkam on tema klann, sugulaste arv. “Vanema süda on lastes”, “Lapsed pole koorem, vaid rõõm”, “Lasteta pere on nagu lill ilma lõhnata”, “Heas peres kasvavad head lapsed” – seda targad rahva vanasõnad ütlevad. Kuidas sünnib laps?

Lapsed. Väikesest rakust kasvab ta oma ema kõhus.

Kasvataja... Täpselt nii, laps sünnib väikesest rakust oma ema kõhus. Seal ta kasvab, et sünnitada. Mis on naise nimi, kes kannab last?

Lapsed... Sellist naist nimetatakse rasedaks.

Kasvataja... Jah, naist, kes kannab last enne sünnitust (kandb koormat), nimetatakse rasedaks. Miks kõik kaitsevad rasedat: annavad talle koha, ei ärrita, ei solvu, ostavad maitsvat toitu, toetavad kõndides käekõrval?

Lapsed vastavad.

Õige, et laps sünniks tervena, kõik kaitsevad rasedat. Üheksa kuu pärast sünnib sünnitusmajas laps. Kuidas valmistub pere temaga kohtumiseks?

Lapsed. Ostetakse võrevoodi, jalutuskäru, mähkmed, kõristid.

Kasvataja... Jah, poisid, selleks ajaks valmistuvad kõik pereliikmed temaga kohtuma: ostavad vajalikud asjad (käru, võrevoodi, riided, voodipesu), koristavad ja korrastavad maja, kaunistavad selle lilledega. Kuidas pere beebi ja tema ema eest hoolitseb?

Lapsed... Nad pesevad mähkmeid, ei tee müra, kui laps magab, mängivad temaga, aitavad tal vannitada.

Kasvataja... Õige! Beebi ja tema ema eest hoolitsevad kõik: aitavad mähkmeid pesta, last lõbustada ega lärma, kui ta emaga puhkavad. Ema toidab ja annab juua ja hellitab ja halastab last. Ja kui laps on haige, siis ta ravib ära, tuleb välja. "Laps nutab, aga ema süda valutab", "Ei ole lähemat sõpra kui mu kallis ema" - räägiti rahva seas. Ema kohta leiutati palju luuletusi. Austagem neid. Aga me ei loe ainult luuletusi, vaid mängime väikseid etteasteid.

Mängu dramatiseering "Leidukas ema"

Lapsed mängivad S. Pogorelovski luuletust "Leidukas ema".

Homme lasteaiaga hüvasti jättes,

Tütar kõnnib emaga tema kõrval.

Siis aga virises ta teel:

- Ma olen väsinud kõndimisest, kõndimisest!

- Miks kõndida? - ütles ema. -

Proovige jänesega hüpata.

Nagu nii. Tule ikka!

Hästi! Oh jah jänku!

Proovi nüüd mulle näidata

Kui siil urgu surub ...

Nüüd – kuidas kutsikas jookseb.

Vau! Pea ees, jalgu ei tunne!

Kuidas kass tibu taga hiilib?

Kuuldamatult, vihjavalt, valvsalt ...

Ja kuidas astub suur elevant?

Majaseinad värisevad!

Ja kuidas oraval läheb?

Aga oota! Siin me juba kodus oleme!

Mängu dramatiseering "Metsarajal"

Lapsed mängivad G. Ladonštšikovi luuletust "Metsarajal".

Marinka läks seenele,

Järsku klammerdus ta ema külge.

Ema, emme, oota -

Sipelgas roomab suurelt!

Ta hammustab!

Mama

Me kaks

Teeme magusaks, tütar, sipelgaga.

Ainult ta ei puuduta meid -

Kellel on töökoht

Ta ei lähe tülli.

Kasvataja... Isa on ka lapsele kõige lähedasem ja kallim inimene. Kui ta on kodus, on see lastele tõeline maiuspala! Saate oma isaga aega veeta ja temalt palju õppida! "Isa ei õpeta pojale halba" - öeldakse rahva seas. Mida sa oma isalt õppisid?

Lapsed... Naelte löömine, mänguautode kinnitamine.

Kasvataja... Isad saavad õpetada mitte ainult kätega midagi tegema, vaid ka vastupidavust, rahulikkust, heatahtlikku suhtumist inimestesse. Kõik lapsed on suureks saades isad ja emad. Ja selleks, et olla head vanemad, tuleb lapsepõlvest palju õppida. Mida peavad tüdrukud, lapseootel emad õppima?

Lapsed.Õppige laule, luuletusi, õppige lastega mängima.

Kasvataja... Õige! Tüdrukud peavad tõelisteks naisteks saamiseks palju õppima. Tüdrukud (lapseootel emad) peavad teadma hällilaulu, et beebid rahulikult magama jääksid, hoolitsema laste eest, nende eest hoolitsema, õppima lastega mängima, teadma erinevaid laule, luuletusi, oskama paitada, rahustada pettunud inimene, hirmunud beebi. Teen ettepaneku mängida mängu, mille käigus tüdrukud peavad nutva beebi maha rahustama.

Mäng Üksinda kodus

Suurel kaardil on kujutatud nutvat last. Tuleb välja valida ja ümber asetada väikesed joonistatud esemetega kaardid, millega teda rahustada (mänguasi, toit lapsele: piimapudel, taldrik pudruga, riided: liugurid).

Kasvataja... Kuidas muidu saate oma last maha rahustada?

Lapsed. Võite laulda talle hällilaulu, öelda talle lastelaulu.

Kasvataja... Milliseid hällilaulu meie rühma tüdrukud teavad?

Tüdrukute soovil laulavad nad hällilaulu.

Õpetaja juhib laste tähelepanu sellele, et tüdrukud laulavad hällilaulu hellalt, hellalt.

Mida peavad poisid, tulevased isad õppima?

Lapsed... Kaitske nõrgemaid, kaitske neid.

Kasvataja. Jah, poistel tuleb lapsepõlvest peale õppida nõrgemaid kaitsma, hädade eest kaitsma, oma heaolu eest vastutama. Kas meie rühmas on poisse, kes kaitsevad nõrgemaid, hoiavad neid hädast eemal?

Lapsed. Jah.

Kasvataja. Need, kellel on vendi ja õdesid, tõstavad käed. Räägi meile neist.

Lapsed täidavad ülesannet.

Muidugi teate, et peate hoolitsema oma nooremate õdede ja vendade eest, aitama emal ja isal neid kasvatada. Aga vanematelt võib midagi õppida. Kuulake selle kohta luuletust.

Laps

Mu vanem õde -

Kõikide ametite meistrimees:

Ta küpsetab koogi ise,

Seo vanaemale taskurätik.

Olen alati oma õega,

Ma õpin temalt kõike.

Istun temaga laua taha -

Ma teen näputööd!

T. Šorügina

Kasvataja... Poisid, kes on pere vanimad ja austatumad?

Lapsed... Vanaemad ja vanaisad.

Kasvataja... Õige! Nad võivad olla teie lähedal või elada teist kaugel, kuid peate meeles pidama, et vanavanemad sünnitasid teie vanemad ja seega ka teie. Kuni sa oled väike, hoolitseb su pere sinu eest. Suureks kasvades ja iseseisvaks saades hoolitsete nende eest. Kuulake luuletust vanaisast.

Laps

Kuigi meie vanaisa on hallipäine,

Aga ta on hingelt noor!

Temas on palju armastust ja kiindumust,

Ta teab luuletusi ja muinasjutte,

Küsib meilt mõistatuse

Lõbutse naljaga,

Kosti meid magusa teega,

Ajab teid naljaka naljaga naerma!

Meie imeline vanaisa,

Elage veel sada aastat!

T. Šorügina

Kasvataja... Kui vanaema elab sinu juures, aitab ta ema majapidamistöödel, hoiab majas korda. Vanaema käed ja süda on kuldsed. Miks nad seda ütlevad?

Lapsed. Vanaema on lahke, hooliv, tähelepanelik, mis tähendab, et tal on kuldne süda, ta oskab palju teha: pirukaid küpsetada, kududa, õmmelda, mis tähendab, et tal on kuldsed käed. Kuulake luuletust sellisest vanaemast.

Laps

Mul on vanaema,

Ta küpsetab pannkooke

Koob soojad sokid

Teab laule ja luuletusi.

Tema käed ei ole kerged

Töö, kuld!

T. Šorügina

Kasvataja... Poisid, vaatasime sugupuudel olevaid sugulaste fotosid. Laudadel on teie pere fotoalbumid "Minu sugulased". Fotosid vaadates selgus, et te ei tunne paljusid fotodele jäädvustatud inimesi ära. Kes see on? Need on teie onud ja tädid, õed-vennad, emad ja isad ning nende lapsed - teie nõod. Kui suur pere teil on! Kõik pereliikmed on omavahel seotud, on erinevates peresuhetes. Meil on laul nii suurest õnnelikust perekonnast!

Kõlab lugu "Su maja katuse all" (muusika Y. Antonov, sõnad M. Pljatskovski).

Pärast seda laulu meenusid mulle P. Sinjavski koomilised luuletused.

Hästi lauldud kooris

Kogu pere on meie kooris.

Isa ja vanaisa Jegor,

Ema, vanaema ja mina.

Onu Vanya trummiga,

Kass Barsik-kassiga.

Ja kassipoeg diivani all juhib oma saba.

Soovitan mängida mängu, mille käigus meenub, kes kellele peres kuulub.

Mäng "Kellel kellele kellele?"

Kasutatakse kuut värvilisest papist õit (keskele torgatakse eemaldatavad kroonlehed). Neist igaühe keskel on ühe pereliikme (poiss, tüdruk, mees, naine, vanem mees, vanem naine) kujutis. Juhtküsimuste abil peaksid lapsed vastama, kes kellele peres kuulub. Lapsed korjavad poisi ja tüdruku pildistamiseks neli kroonlehte, sest poiss on poeg, pojapoeg, vend, õepoeg ja tüdruk on tütar, lapselaps, õde, õetütar. Ülejäänud pereliikmeid kujutavad pildid - igaühel viis kroonlehte: naine - ema, tütar (seoses oma vanematega), tütar (seoses oma mehe vanematega), õde, tädi (seoses vennapoegadega) ; mees - isa, poeg (oma vanemate suhtes), väimees (naise vanemate suhtes), vend, onu (vennapoegade suhtes); eakas naine - ema (lastega seoses), vanaema (lastelaste suhtes), ämm (väimehe suhtes), ämm (tütre suhtes) -äi), õde; eakas mees - isa (lastega seoses), vanaisa (lastelaste suhtes), äi (väimehe suhtes), äi (tütre suhtes) seadus), vend.

Kasvataja... Nii et teile ja mulle meenus, et kõik pereliikmed on üksteisega seotud, on erinevates peresuhetes. Arvan, et ajalehed, mida teie ja teie vanemad konkursi jaoks teete, saavad olema imelised, huvitavad, ilusad.

Tunni esitlus






Tagasi edasi

Tähelepanu! Slaidide eelvaated on ainult informatiivsel eesmärgil ja ei pruugi esindada kõiki esitlusvalikuid. Kui olete sellest tööst huvitatud, laadige alla täisversioon.

Eesmärk: kasvatada armastust ja austust pere ja sõprade vastu, teades oma perekonnanime, eesnime ja vanemate isanime, lahke ja sugupuu.

Parandusõpetus:

Aktiveerida laste sõnavara, tuginedes süvendatud teadmistele oma perekonna kohta;

Parandada dialoogilist ja monoloogilist kõnet;

Jätkuvalt arendada oskust pidada õpetaja ja lapse vahel koordineeritud dialoogi;

Korrigeerivad ja arendavad:

Tugevdada omadussõnade sobitamise oskust nimisõnadega soo ja arvu järgi;

Kinnitada teadmisi sõnade vahekorrast;

Arendada arusaamist loogilistest ja grammatilistest konstruktsioonidest;

Õppige moodustama deminutiivsete järelliidetega nimisõnu;

Parandusõpetus:

Kasvatage lastes armastust ja austust oma pereliikmete vastu, soovi väljendada oma tundeid lähedastele.

Kujundage ettekujutus perekonnast kui inimestest, kes elavad koos;

kasvatada soovi hoolitseda lähedaste eest, arendada uhkust oma perekonna üle.

Materjal: tasapinnalised puude kujutised, lendlehed iga lapse pereliikmete fotodega; pildikomplekt teemal "Perekond"; paberile maalitud perekonna vapid.

Eeltöö: perealbumite ülevaatamine koos fotodega; fotovestlus; laste lood oma pereliikmetest; üksikute luuletuste õppimine; puude tasapinnaliste kujutiste ja pereliikmete fotode koostamine; koostöö vanematega sugupuu koostamisel; ilukirjanduse lugemine.

Tunni käik

Aja organiseerimine.

«Kõik lapsed kogunesid ringi.
Ma olen su sõber ja sina oled mu sõber.
Hoiame käed kõvasti kinni
Ja me naeratame üksteisele."

Teema kuulutus.

Täna oleme kõik kokku kogunenud üheks suureks sõbralikuks pereks.

Mis on perekond?
Isa, ema ja mina,
Ja mu väike õde
See on kogu meie pere:
- Aga vanaema?
- Aga vanaisa?
Mis on perekond?
Isa, ema ja mina,
Baba Zoya, Baba Zina, vanaisa Egor, Vassili
Ja mu väike õde
See on kogu meie pere.

Kuidas neid inimesi ühe sõnaga nimetada: isa, ema, poeg, tütar, vanaema, vanaisa? (Laste vastused).

Ja mis on Ožegovi sõnaraamatus perekonna kohta kirjutatud? (Perekonna määratluse lugemine sõnastikust).

Täna räägime perest ja sellest, kuidas kohelda oma lähemaid inimesi.

Sissejuhatav vestlus.

Keegi ei tea, kuidas esimene perekond tekkis. Iidsetes koobastes tehtud väljakaevamised näitavad, et mehed, naised ja lapsed elasid koos väikestes rühmades. Need primitiivsed "pered" ei olnud nagu tänapäevased. Üheskoos hoidsid inimesed tuld ja kaitsesid end metsloomade eest.

Siis hakkas inimeste elukorraldus muutuma. Nii tekkisid perekonnad, sarnased nendega, mida praegu näeme. Neis tõi isa süüa ning ema hoolitses maja, mehe ja laste eest. Koos oli lihtsam järglasi kaitsta ja kasvatada, majapidamist juhtida. Suureks saades hakkasid lapsed oma vanemaid aitama. Umbes nii jaotuvad praegu peres kohustused.

Inimene vajab perekonda ehk rohkem kui teised elusolendid. Ja seda seetõttu, et vastsündinud laps on üks abitumaid olendeid. Teda tuleb toita ja kaitsta. Ja perel on seda palju lihtsam teha.

Leksikaalsete ja grammatiliste kategooriate arendamine.

Kas teate, millised on pereliikmed üksteise jaoks? Kontrollime.

Poiss isale ja emale kellele?

Poiss vanavanematele?

Tüdruk isale ja emale?

Tüdruk vanavanematele?

Isa vanavanemate jaoks?

Ema vanavanematele?

Kes on pere tüdruku poiss?

Kes on pere poisi tüdruk? (Laste vastused).

Igas peres on lähedased ja kallid inimesed.

Didaktiline mäng "Võtke märgid üles"

Ja mis need on, kallid ja kallid meile, inimestele?

Leia võimalikult palju sõnu, mis räägivad sulle emast, isast, vanaisast, vanaemast jne.

Ema (milline?) - lahke, ilus, kannatlik, südamlik, õrn, tark, nõudlik:

Isa on range, tark, tugev:

Vanaema - vana, lahke, sümpaatne, südamlik, heatahtlik, hallipäine:

Vanaisa - vana, tark, hallipäine:

Õde - rõõmsameelne, ülemeelik, rahutu, vanem, noorem, väike, suur:

Vend - tugev, nõrk, väike, suur, vanem, noorem, liikuv:

Sugupuu koostamine.

Lapsed, vaadake tahvlil olevat puud. Kaaluge seda. Kui suured on lehed üleval ja millised all? Üleval - väike. Ja allpool on suured.

Poisid, teie pere on nagu see puu ja iga pereliige on leht. Kasvatame nüüd igaühele teist sugupuu. See on lehtedeta puu, lehtedeks on vanaema, vanaisa, ema, isa.

Paremal on isa, vasakul on ema
Keskel olen lihtsalt
Kui palju meist koos on? (Kolm. Perekond)

Ma näitan teile oma sugupuud. (Hooldaja lugu pereliikmetest)

Nüüd kasvatate oma sugupuud. (Lapsed panevad laiali oma pereliikmete fotodega voldikuid)

Vaadake, millised kaunid puud teil on välja tulnud, ja nüüd räägite oma perest.

Füsioteraapia "Pereharjutused".

Sügisel, kevadel
Suvi ja talv
Me läheme õue
Sõbralik perekond.
Seisame ringis ja korras
Kõik teevad harjutusi.
Ema tõstab käed
Isa kükitab rõõmsalt
Pöörab paremale-vasakule
Minu vend Seva teeb seda.
Ise jooksen
Ja raputan pead.

Laste lood pereliikmetest.

Emasid on siin maailmas palju, lapsed armastavad neid kogu südamest.
Ainult ema on üks
Ta on mulle kallim kui kõik
Kes ta on?
Ma vastan: see on minu ema.
(V. Russu)

(2-3 lapse lugu oma emast, tema portree näitamine)

Mu isa on ilus
Ja tugev kui elevant.
Ta on armastatud, tähelepanelik, südamlik.
Ootan isa töölt.
Ta toob mulle alati midagi minu portfellist.
Mu isa on leidlik, tark ja julge
Isegi raske asi on tema otsustada.
Kallistan teda ja sosistan vaikselt:
- Mu isa, ma armastan sind väga!
Sa oled kõige hoolivam, kõige kallim,
Sa oled lahke, sa oled parim
Ja sa oled ainult minu!

(2-3 lapse lugu isast, tema portree näitamine).

Mu vanaema ja mina oleme vanad sõbrad.
Kui hea mu vanaema on!
Ta teab nii palju muinasjutte, et on võimatu üles lugeda,
Ja alati on laos uus.
Aga vanaema käed on vaid varandus!
Minu vanaemal ei öelda, et peaks jõude olema.
Kuldne, osav. Kuidas ma neid armastan!
Ei, tõenäoliselt te ei leia teisi selliseid!
(L. Kvitko)

(1-2 lapse lugu vanaemast, tema portree näitamine).

Mu kallis vanaisa
Oleme kõik teie üle uhked!
Ja ma ütlen teile saladuse:
Maailmas pole paremat vanaisa!
Ma proovin alati
Et kõiges teie poole vaadata!
(A. Tšurbanova)

(1-2 lapse lugu vanaisast, tema portree näitamine).

Noorem vend.

Mul on vend
Nii naljakas poiss!
Ta jäljendab mind kõiges
Ja mitte mingil juhul halvem.
Kui me palli mängime
Mina hüppan, ka tema hüppab,
Ma istun - ja mu vend istub,
Mina jooksen – ja vend jookseb.
Nii naljakas poiss
Minu noorem vend.
(I. Lopukhina)

(Lapse jutt väikevennast, tema foto näitamine).

Sõrmede võimlemine.

Mänguharjutus "Kes tuli?"

Kes on tulnud?
Meie - meie - meie
Isa, isa, kas see oled sina?
jah jah jah,
Ema, ema, kas see oled sina?
jah jah jah,
Vend, vend, kas see oled sina?
jah jah jah,
Oh, õde, kas see oled sina?
jah jah jah,
Kas me oleme kõik koos?
Jah Jah Jah.

Olete kodus, koos vanematega mõtlesite välja ja kujutasite oma perekonna vappi. Vaatame neid. (Perekonnakirjade ja lastejuttude uurimine nendest).

"Lasteaed on minu teine ​​pere."

Poisid, te rääkisite oma perekonnast. Sa said suurepäraselt hakkama.

Mida sa tunned, kui vaatad oma pereliikmeid? (Hea, rõõm, lõbus, hea tuju, armastus).

Miks sa arvad, et sul on sellised tunded? (Kuna sa armastad oma vanemaid, armastavad sind ka ema ja isa).

Ja teate, et teil on veel üks perekond, kus ka nemad armastavad teid, on alati rõõmus teiega kohtumise üle, maitsvalt süüa teha, teiega mängida, huvitavaid tunde läbi viia, lugeda, aidata teil tugevaks ja terveks saada. Mis teine ​​perekond see selline on? (Lasteaed).

Nüüd asetame lehed koos teie fotodega meie teise pere puule, kasvatame oma rühma puu. Kas arvate, et meil on sõbralik perekond? (Laste vastused).

Tunni tulemus.

See on nii hea, et teil kõigil on pere! Olete maailma kõige õnnelikumad lapsed, sest teie peres armastavad nad üksteist, kõik elavad õnnelikult ja sõbralikult koos. Pered on suured ja väikesed. Peaasi, et peres valitseks alati rahu, sõprus, austus, armastus üksteise vastu.

Kirjandus:

  1. "Me räägime õigesti" OS Gamzyak. Moskva. Kirjastus "Gnome and D" 2010
  2. Vene keele seletav sõnaraamat S. I. Ožegov Moskva "AZ" 1995 2. väljaanne
  3. "Teel tähestiku poole", autor T.R. Kislova Metoodilised soovitused Moskva "Balass" 2002

Eesmärk: kujundada lastes õige ettekujutus perekonnast, ema, isa, vanaisa, vanaema, õe, venna rollist, kes elavad koos, armastavad üksteist, hoolitsevad üksteise eest.
Eesmärgid: Hariduslikud eesmärgid:
1. Aidata kaasa omandatud teadmiste ja oskuste kinnistamisele.
2. Harjutage lastel oskust küsimustele õigesti vastata, sõnadele omadussõnu ja tegusõnu õigesti valida. Arendada sidusat kõnet, loogilist mõtlemist, tähelepanu, kognitiivset huvi.
Õppeülesanded:
1. Edendada positiivseid peresuhteid, austust, vastastikust abistamist, armastust kõigi pereliikmete vastu.
2. Stimuleerida iseseisvale vajaliku info otsimisele, probleemsituatsioonide lahendamisele;
Arendusülesanded:
1. Äratada lastes rõõmutunnet, naudingut arendavatest mängudest;
2. Aktiveerige loov kujutlusvõime, fantaasia, arendage loogilist mõtlemist, visuaalset tähelepanu.
3. Tugevdada arusaamist kõigi pereliikmete kohustustest.
Eeltöö:
1. Vanemate perekonnanime, nime, isanime ja ametiteadmiste kinnistamine.
2. Perepiltide vaatamine puhkusel, korteris, aias, metsas.
3. Vaatlemine ja meelespidamine, milliseid kohustusi ja millist tööd pereliikmed kodus teevad.
4. Perekonna kohta käivate vanasõnade teadmiste kinnistamine.
5. Piltide joonistamine.
6. Luule ja perelugude lugemine.
Materjal: Laste joonistused programmile "Minu pere", ekraan, mänguasi - nukk Tanya, korv, päikese- ja pilvede kaardid, "peopesad - kiired", anumad värviga, niisked salvrätikud, muusikaline saate.

Tunni käik:

1. Organisatsioonimoment.
Tere, kallid lapsed, te olete maailma kõige ilusamad. Nii hea, hea välimusega, teen ettepaneku moodustada ring."Kõik lapsed kogunesid ringi. Mina olen su sõber ja sina oled mu sõber. Hoidkem kätest kõvasti kinni ja naeratagem üksteisele." Poisid, käepigistuse abil annan teile edasi kogu oma lahkuse, positiivsed emotsioonid, hea tuju, sõpruse ja see läheb minult teieni ringis ja tuleb tagasi minu juurde. Ma tunnen, et igaüks teist on lisanud natuke oma lahkust ja sõprust. Laske sellel end soojendada ja ärge jätke teid kogu päevaks! Poisid, meil on täna külalised, me tervitame neid. Peamine osa: Ja me läheme koos külalistega saatesse "Minu pere". Oleme stuudios, võtke istet (lapsed istuvad toolidel) Alustame oma programmiga "Minu perekond" ja mina, selle saatejuht Marina Gennadievna, tervitan teid. Poisid tulid meie stuudiosse, et rääkida endast, oma perekonnast, oma kallitest ja lähedastest inimestest. Täna ei juhi ma programmi üksi, meie nukk Tanya aitab mind. Tanya: Tere, poisid! Kasvataja: Juhtus ime ja meie nukk Tanya ärkas ellu. Tere, Tanya! Tanyale: Poisid, kui ma teie rühmas elan, olete mulle juba rääkinud vanaemadest ja emadest ning nad rääkisid isad, aga kellest sa tahad mulle täna rääkida? Kasvataja: Täna, Tanya, poisid ja mina tahame teile rääkida kõige tähtsamast asjast maa peal - perekonnast. Kuid algusest peale kutsun osalejaid koos Tanyaga mõtlema ja vastama küsimusele: “Mis on kõigil inimestel, aga igal inimesel on oma? Lapsed: Nimi Kasvataja: Mille poolest erinevad erinevatest peredest pärit inimesed? Lapsed: Perekonnanimi B. Kuid peres on sama perekonnanime, eesnimega poisse. Koolitaja: Poisid, kas ma teen ettepaneku end külalistele tutvustada? 2-3 inimest Lapsed: Minu nimi on ..., minu perekonnanimi on ... Kasvataja: Tänan osalejaid. Kasvataja: Tanya, kas sa tead, kuidas nad kutsuvad inimesi, kes elavad veemajas, korteris? Tanyale: Ei, ma ei tea. Kas teie lapsed teavad? Kasvataja: Muidugi, nad teavad, lapsed, öelge Tanyale, mis on samas majas, korteris elavate inimeste nimi? Lapsed: Perekond, perekond K. Tanya: Kui huvitav on perekond Kasvataja: Kuna olete Tanyast huvitatud, püüame poistega pere kohta kõike rääkida Kasvataja: Poisid, milliseid sugulasi perekond ühendab ? Kellega koos elate Lapsed: Kasvataja: Perekond ühendab sugulasi: vanemad, lapsed, vanaisad, vanaemad, vennad, õed. Need on meie sugulased, sugulased. Kuulake Yakov Akimi kirjutatud luuletust, mille nimi on "Perekond", loeb Sveta Zemtsova.
Ema ja isa on mu sugulased,
Mul pole kallimaid sugulasi,
Ja õde ja vend,
Ja kõrvadega kutsikas Tishka.
Ma armastan väga oma sugulasi,
Varsti ostan neile kõigile kingitused.
Isa saab mootorpaati
Ema köögis - maagiline pintsel,
Tõeline haamer vennale,
Pall väikesele õele, kommid - Tishka.
Ja mul on ka sõber
Minuga on seotud ka sõber Seryoga.
Ma jooksen tema juurde hommikul.
Ilma temata pole mäng minu jaoks mäng.
Ma räägin talle kõik saladused
Ma annan talle kõik maailmas.
Koolitaja: Loendame, kui palju kangelasi luuletuses on, loetleme need. Kui palju see välja tuli? (2-3 lapse vastused) Oletame, et kooris seitse lisame ma saan .... (laste vastused). Kas arvate, et kõik luuletuse kangelased on üks perekond? *> Lapsed: Kasvataja: Sõber Seryozha, kas ta on pereliige? Lapsed: Ei, ta ei ole pereliige ega sugulane Kasvataja: Kemon on luuletuse kangelane? Lapsed: Ta on sõber Kasvataja: Poisid, on väga oluline, et igal inimesel oleks mitte ainult sugulased, vaid ka sõbrad Kasvataja: Kutsikat nimega Tishka võib pidada liikmeks.pered?Lapsed:Ta on ebainimlik,aga lemmikloom,seega ei ole ta luuletuse kangelase sugulane. Kasvataja: Poisid, öelge mulle, millised pered seal on? Kasvataja: See on õige, kõik pered on erinevad: on suuri peresid, on väikseid. Vaadake teleriekraani, näete perekonna pilte, kuidas seda peret peetakse: suureks või väikeseks? Kas see on teie arvates ühtehoidev perekond? Miks võib seda perekonda sõbralikuks nimetada? Ja pole vahet, milline pere on suur või väike, peaasi, et peres valitseks alati rahu ja lugupidamine. K Tanya: Ja et poisid, vanemad hoolivad teist? Kuidas nende mure avaldub? Laste vastused Kasvataja: See on õige, poisid, vanemad armastavad oma lapsi väga ja hoolitsevad nende eest. Tanyale: Mis head sellid te olete, ma kuulasin teid ja meenus üks sõrm "võimlemine, see meeldib mulle väga ja see on ka perekonnast, kas saate seda teha? Kasvataja: No muidugi saame. Sõrmevõimlemine" Kes on saabunud? "/ Mõlema käe sõrmed koos otstega / Kes on jõudnud , jah, jah / nimetissõrmedega / isa, isa , kas see oled sina? / pöialdega / Jah, jah, jah / keskmiste sõrmedega / Vend, vend, kas see oled sina näpud / Ah, õde, kas see oled sina poisid nukk Tanyaga kuulavad hoolikalt mõistatusi, kelle kohta vihjeid öeldakse - vastused on meie rühmas
1.Mõtlesin sõna selles sõnas kaks häält m Ütleme selle hääliku - Prokogo, sa muidugi arvasid ära, see on ema. - Öelge ema kohta kõige ilusamad sõnad, milline ta on (hooliv, töökas, leebe, südamlik, tähelepanelik ... )?
2. Kes õpetab sulle naela sisse lööma Kes õpetab sind olema julge? See on õige, isa. Kellele sa isale kuulud? Lapsed: Poeg, tütar. Ütle isa kohta parimad sõnad. Milline on teie isa? (Julge, osavõtlik, lahke, tugev, vapper, töökas ...)
3. Maitsvad kullakesed, armastatu juures?Just nii: vanaemad.
4. Nüüd vana ja hall Mu kallis, armastatud ... (vanaisa) Ja keda sa sobitad oma vanaisa ja vanaemaga?Lapsed: Lapselaps, lapselaps.Tanya: kui head kaaslased te olete, ma olen meeldivalt üllatunud, teie teete mind rahul oma teadmistega. Kasvataja: - Poisid, kuidas me väljendame armastust oma lähedaste vastu? (Laste vastused) - Õige! Me teeme ka häid tegusid ega tee kunagi halba, et mitte ärrituda

meie vanemad. Pöörake ringi, poisid, ja vaadake toolide seljatuge, mida te seal nägite, võtke need pihku ja pöörduge minu poole (Päike ja pilv igale lapsele tooli seljatoele taskutes). Mis on sinu arvates rõõm (lein) nagu päike või pilv? (laste vastused) Mängime mängu D / ja "Rõõm ja lein" Nimetan tegevusi. Kui arvate, et see tegu häirib teie ema, tõstke pilv, kui see teile meeldib - päike. - Joonistas ilusa pildi; - Kakles sõbraga; - Rebis raamatu ära; - Pange mänguasjad oma kohale tagasi; - Sebistas tassi; - Leiti vanaema kaotatud klaasid; Kasvataja: Paneme pilved ja päikese heategude korvi. Teame, et pole vaja sugulasi häirida. Meie külalistel ja K Tanyal on huvi kuulata lugusid teie peredest. Ja vaadake oma peresid joonistuste galeriis, millest jutustavad 2-3 last. Seisa õigesti paremal küljel (lapsed räägivad: keda on pildil kujutatud; minu ema nimi on ..., isa nimi on .. piltidel olevate vanavanemate nimed; kus sa oled, mida teed, tee Kas sa armastad oma perekonda? Jne Kasvataja: Poisid, kui räägite oma peredest. Kuidas sa end tunned? Lapsed: Rõõm, hea tuju, armastus Kasvataja: Miks? Lapsed: Sest ma armastan oma vanemaid ja mu vanemad armastavad mind. Kasvataja: Vaata meile otsa, päike paistab, kaunistame päikest oma "kiirpeopesadega" ja see valgustab meie peresid ja annab sooja. Mine laua juurde ja jäta oma peopesad.Kasvataja: Kui naljakas päike see välja kukkus. Kodu, perekond – see on koht, kus inimene tunneb end kaitstuna, vajalikuna, armastatuna.Tanya: Sa ütled, et kõik pereliikmed elavad õnnelikult ja õnnelikult ning et zhedeti aitavad isegi täiskasvanuid?Kasvataja: Muidugi, Tanya. Siin on mul heategude korv, kutid ja mina kogume sellesse nüüd kõik heateod, mida me kodus teeme. Mäng "Heateod" (Lapsed seisavad ringis ümber korvi. Kõlab muusika ja kordamööda mööduvad lapsed korvist ringis, laps, kelle korv jääb kätte, nimetab heateoks: lillede kastmine, nõude pesemine, valmistamine tema voodi, asjade kokku voltimine, koristab laua ...) Kasvataja: Aitan oma emal peenraid rohida. Laste vastused Kasvataja Kui raske korv! Tanya, sa ei suuda teda isegi tagasi hoida. KTanya: Vau... Poisid, te teete maja ümber nii palju asju, hästi tehtud! Ma peaksin sinult õppima. Kasvataja: Poisid on head abilised ja nad teavad palju ja teavad palju Peegeldus Koolitaja: Kui hea on, poisid, et teil kõigil on pered! Olete maailma kõige õnnelikumad lapsed, sest teie pered armastavad üksteist ja elavad koos. Te rääkisite oma peredest, millised on teie tunded nagu päike või pilv? (Laste vastused) Miks? Teen ettepaneku kinkida külalistele päikest, et nende pere tunneks end soojalt ja hubaselt. Lapsed istuvad omal kohal. K. Tanya: Aitäh teile, täna rääkisite mulle oma peredest nii palju uut, huvitavat, vajalikku.
Poisid, armastage ja väärtustage õnne!
See sünnib perekonnas
Mis saaks sellest kallim olla?
Sellel imelisel maal.
Sellega meie telesaade on lõpetatud.
Hüvasti nukk Tanya! Järgmise korrani, kallid külalised ja telesaate "Minu perekond" osalejad. Kõike paremat.